Czuli barbarzyńcy Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej Województwo Śląskie
O cyklu

Czeskie Lwy dla Davida Vondračka

David Vondraček i jego film "Láska v hrobě" otrzymał 2 marca Czeskie Lwy 2012 dla najlepszego filmu dokumentalnego!!! To jedna z najbardziej prestiżowych nagród filmowych w Czechach.
Gratulujemy i cieszymy się niezmiernie! Reżyser będzie gościem przeglądu filmów czeskich w ramach naszego cyklu już 21 marca. Pokażemy również jego wcześniejszy film "Zabijanie po czesku". Spotkanie poprowadzi Mariusz Surosz.

David Vondraček jest reżyserem filmów dokumentalnych i autorem reportaży, scenarzystą. Podejmuje przede wszystkim tematykę o charakterze społecznym. Przedstawia problemy i codzienność bezrobotnych („Jak se žije bez práce”) i bezdomnych („Láska v hrobě”) oraz tematy budzące kontrowersje jak eutanazja („Život bez života aneb Euthanasie po česku”). Pokazuje dzieje mniejszości narodowych w Czechach („Zabíjení po česku”), historie przesiedleń („Do země (ne)zaslíbené”), opowiada też np. o Czechach wysiedlonych z przez Polaków z Kudowy („Sbohem český koutku”).

Najważniejsze filmy Vondračka:
  • „Do země (ne)zaslíbené” – 2008; („Do ziemi (nie)obiecanej”),
  • „Sbohem český koutku” – 2010; („Żegnaj czeski kątku”),
  • „Zabíjení po česku” – 2010; („Zabijanie po czesku”) nagroda prestiżowego tygodnika „Respekt” za najlepszą audiowizualną produkcję roku i Międzynarodowa Nagroda Praw Człowieka im. Franza Werbla,
  • „Láska v hrobě” – 2011; („Miłość w grobie”) – Czeskie Lwy 2012 (w kategorii filmu dokumentalnego)
Wydarzenia
Galeria zdjęć
Program
Goście
Piszą o nas
Nasi partnerzy
Pierwsza edycja
Kontakt