Czuli barbarzyńcy Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej Województwo Śląskie
O cyklu

Rozpoczynamy II edycję „Czułych barbarzyńców”!

Przed nami prawie trzy miesiące spotkań, projekcji, rozmów… Zaprosiliśmy najbardziej chyba znanych w Polsce ludzi zajmujących się problematyką czeską. Naszymi gośćmi będą Aleksander Kaczorowski, Mariusz Surosz i Mariusz Szczygieł – autorzy piszący o czeskiej kulturze, historii, wielkich twórcach i politykach, ale i o swoich doświadczeniach związanych z tym krajem. Chcemy rozmawiać o tym, jak charakteryzują nasze relacje z południowymi sąsiadami i jakie stereotypy funkcją w myśleniu obu narodów o sobie nawzajem. Wreszcie poprosimy, by nasi Goście opowiedzieli, jak sami postrzegają czeską kulturę i czeską rzeczywistość.

Wyłącznie polskie spojrzenie tworzyłoby jednak obraz bardzo jednostronny. Zaprosiliśmy więc sławnych Czechów: reżysera Petra Zelenkę i pisarza Petra Šabacha. Opowiedzą o swojej twórczości, o problemach, które we współczesnym świecie są dla nich ważne, o tym, jak widzą swoich rodaków. Chcielibyśmy także rozmawiać o kwestiach uniwersalnych, które łączą nas wszystkich bez względu na narodową tożsamość.

Przygotowaliśmy pokaz wybitnych czeskich filmów, których tłem jest dwudziestowieczna historia Czechosłowacji. Każdej projekcji towarzyszyć będzie prelekcja – komentarz, który pozwoli ujrzeć ukazane w filmie problemy w pełniejszym świetle. Więcej na temat poszczególnych filmów można przeczytać w zakładce: Wydarzenia.

Naszemu cyklowi towarzyszyć będzie koncert Artura Andrusa – który zaśpiewa miedzy innymi „Cieszyńską” – słynny przebój naszego ubiegłorocznego gościa, Jaromira Nohavicy. Liryzm i humor piosenek śpiewanych przez Andrusa bliski jest klimatowi twórczości czeskiego barda.

Zakończymy nasze spotkania uroczystym wieczorem, podczas którego krakowski Teatr MIST, wyrastający z tradycji teatru Tadeusza Kantora, pokaże sztukę, zatytułowaną Love story według Bohumila Hrabala w reżyserii Stanisława Michno. Ponieważ samego twórcy Zbyt głośnej samotności, będącego niewątpliwie patronem i duchem naszego cyklu, zaprosić już nie możemy, chcielibyśmy, by chociaż w ten sposób był tu obecny.

Wszystko gotowe. Teraz czekamy już tylko na Was, droga nasza publiczności…

Oglądajmy razem skomplikowany czeski świat, bo jest on – parafrazując Hrabala – opętańczo piękny, nie dlatego, że taki jest, ale że my go tak widzimy…

Zapraszamy!

Dorota Siwor

Wydarzenia
Galeria zdjęć
Program
Goście
Piszą o nas
Nasi partnerzy
Pierwsza edycja
Kontakt