Czuli barbarzyncy Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Bia3ej Województwo Ol1skie
O cyklu

„Czuli barbarzyńcy 2014” – czeski film, literatura, historia…

Po wakacyjnej przerwie serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia naszego cyklu. Jak zwykle przygotowaliśmy spotkania poświęcone literaturze czeskiej i polskiej – odwiedzi nas między innymi Paweł Huelle, autor powieści Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala. Będziemy rozmawiać o tym, jak postrzega twórczość Hrabala i literaturę czeską. Poświęcimy także nieco uwagi najnowszej powieści Huellego Śpiewaj ogrody.
Z Antonim Krohem – naszym częstym i lubianym gościem porozmawiamy o niedawno wydanej nowej wersji jego książki Sklep potrzeb kulturalnych po remoncie w kontekście problemów pogranicza polsko-czechosłowackiego.
Literaturę i historię łączy postać wybitnego czeskiego twórcy i polityka, prezydenta Václava Havla. Świetną okazją do rozmowy o jego twórczości, a zwłaszcza jego myśli politycznej i widzeniu świata, jest wydanie przez wydawnictwo Czarne biografii: Havel. Zemsta bezsilnych autorstwa – dobrze znanego wszystkim miłośnikom „Czułych barbarzyńców” – Aleksandra Kaczorowskiego. Postaci Havla, zwłaszcza zaś jego związkom z Polską poświęcony jest film „Nasz Vaszek. O sile bezsilnych” w reżyserii Krystyny Krauze. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserką, które będzie świetną okazją do rozmowy zarówno o historycznym i politycznym wymiarze współpracy między opozycjonistami obu krajów jak i o tym, co łączy bądź dzieli Czechów i Polaków.
Filmowe wizje rzeczywistości czechosłowackiej i czeskiej pokażemy w ramach przeglądu filmów zatytułowanego Ryk czeskiego lwa. Chcemy pokazać wybitne czeskie filmy nagradzane najważniejszą nagrodą filmową naszych południowych sąsiadów. Wśród projekcji: „Na złamanie karku” (reż. Jan Hřebejk, Czeski Lew 2005), „Protektor” (reż. Marek Najbrt; Czeski Lew 2009) i film gościa ubiegłorocznej edycji „Czułych barbarzyńców” Davida Vondráčka, zatytułowany „Miłość w grobie” (Czeski Lew 2013). Wprowadzenie do dwóch ostatnich filmów wygłosi Mariusz Surosz, którego również nie trzeba już naszej publiczności przedstawiać.
Szczególnie cieszy nas, że będziemy mogli Państwu pokazać film „Gorejący krzew” w reżyserii Agnieszki Holland. Został on także nagrodzony Czeskim Lwem w 2013 roku i jest niewątpliwie bardzo ważnym głosem w rozmowie o dwudziestowiecznej historii Czechosłowacji i całej Europy Środkowej. Fakt, że nakręciła go polska reżyserka, absolwentka słynnej praskiej szkoły filmowej FAMU, będzie dla nas także punktem wyjścia do rozważań o relacjach pomiędzy naszymi narodami, o naszym widzeniu historii, polityki i o stereotypach oczywiście… Waga wydarzenia jest tym większa, że filmu nie można było dotąd obejrzeć w polskich kinach.

A zaczynamy już wkrótce od:
WRACAJĄC DO HRABALA ….
Kontynuując temat podjęty podczas naszych marcowych spotkań zaplanowaliśmy wydarzenie prezentujące czeskiego pisarza na kilka różnych sposobów.

17 września zapraszamy na:
  • wernisaż wystawy fotografii „Bohumil Hrabal: Czarnobiałe i w kolorze” oraz „Magiczny świat Bohumila Hrabala” Ladislava Michálka
  • prezentację projektu „Via Hrabal” autorstwa Tomáša Mazala i Václava Špale
  • rozmowę z Tomášem Mazalem wokół jego książki Praga z Hrabalem
Wydarzenie organizujemy wspólnie z Domem Kultury „Kubiszówka” oraz Czeskim Centrum w Warszawie.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony i profilu na FB. Już wkrótce więcej szczegółów!
Wydarzenia
Galeria zdjea
Program
Goocie
Pisz1 o nas
Nasi partnerzy
Pierwsza edycja
Kontakt