Czuli barbarzyńcy Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej Województwo Śląskie
O cyklu Wydarzenia Galeria Program Goście Piszą o nas Partnerzy Edycja 2013 Edycja 2012 Kontakt

W żywiole opowieści…

Są w historii literatury książki, które obrastają legendą. Są i takie, które zostają uznane za znak czasu, symbol dokonującej się przemiany. Taką powieścią jest Weiser Dawidek Pawła Huelle. Autora będziemy gościć w ramach cyklu „Czuli barbarzyńcy” już w najbliższy piątek.

Sława Weisera Dawidka bierze swój początek między innymi z opinii Jana Błońskiego, który niedługo po jej wydaniu w 1987 roku, uznał książkę za zwiastun nowego w literaturze. Wiadomo bowiem, że cezura roku 1989 (faktyczna czy tylko pożądana) dotyczy wielu dziedzin naszego życia, nie tylko polityki i ekonomii. Debiutancka powieść Huellego była zaczerpnięciem oddechu, wyrazem potencjału tkwiącego w sztuce opowieści. Została zekranizowana przez Wojciecha Marczewskiego („Weiser”, 2000r.). Wielowątkowość, kontekst czasów PRL-u, nawiązanie do gatunku kryminału, przemycanie aluzji do biografii autora czy wreszcie aura nieprzeniknionej tajemnicy – wszystko to czyni fabułę tej książki nadal bardzo atrakcyjną.
Tytuł naszego spotkania: Tekst jako pretekst. O nawiązaniach, relacjach, inspiracjach, nawiązuje do metody często stosowanej przez Pawła Huelle. Tworzy on bowiem swoje dzieła dialogując z utworami trwale zapisanymi w literackiej tradycji. Tak jest też w przypadku powieści Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala, dla której punkt odniesienia stanowi Wieczorna lekcja jazdy autorstwa czeskiego prozaika. Huelle w mistrzowski sposób bawi się konwencjami, wplata w swój tekst aluzje i parafrazy, jednak czyni to nie dla samego pokazu własnej finezji. Mercedes-Benz jest opowieścią pełną humoru, powrotów w przeszłość, ale podejmuje też kwestie trudne, bolesne, aktualne niezależnie od czasów, w których przyszło nam żyć. Rozmawiając z pisarzem będziemy pytać o jego spojrzenie na Czechów, czeską literaturę – zwłaszcza twórczość Bohumila Hrabala – i wzajemne relacje miedzy naszymi społeczeństwami.
W tym roku ukazała się najnowsza książka Pawła Huelle: Śpiewaj ogrody. Fabuła koncentruje się w ulubionym przez pisarza miejscu – Gdańsk jest centrum, w którym spotykają się liczne wątki: kaszubski, niemiecki, wagnerowski, dotyczący losów Polaków przybyłych do miasta po wojennej zawierusze. Króluje w tej książce żywioł opowieści, która prowadzi nas meandrami bliskiej i odległej historii, ujawnia nieprzewidziane sploty losów, drąży tajemnice, ale przede wszystkim autor opowiadając nieustannie pokazuje nam lustro… Możemy odkrywać w nim obrazy z przeszłości, możemy widzieć siebie.

O tych i innych książkach Pawła Huelle – jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy w Polsce, będziemy rozmawiać 24 października o godz. 17.00 w Kolegium Nauczycielskim przy ul. Krakowskiej 30. Wstęp wolny.

Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej 2014
Wszelskie prawa zastrzeżone