Czuli barbarzyńcy Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej Województwo Śląskie
O cyklu Wydarzenia Galeria Program Goście Piszą o nas Partnerzy Edycja 2013 Edycja 2012 Kontakt

O cyklu

Często to, co na wyciągnięcie ręki, pozostaje niewidoczne. Tak bywa też z najbliższymi sąsiadami i to zarówno w skali mikro – naszych relacji w najbliższym otoczeniu, jak i w stosunkach pomiędzy dużymi wspólnotami. Historia kontaktów polsko- czeskich sięga wprawdzie zamierzchłej przeszłości od podręcznikowej Dąbrówki i Mieszka poczynając, jednak na co dzień jeszcze niedawno w naszym myśleniu o południowych sąsiadach dominował stereotyp ugruntowany przez obiegowe sądy o wojaku Szwejku, knedlikach i piwie. Grono nieco bardziej wtajemniczonych wymienia oczywiście bez trudu nazwiska Milana Kundery, Milosza Formana, Vaclava Havla i innych wybitnych Czechów, ale wiedza ta z pewnością nie jest ani powszechna, ani głęboka. Trudno stwierdzić, na ile ta sytuacja zmieniła się pod wpływem kilku co najmniej istotnych książek wydanych w ostatnim czasie, jednak niewątpliwie zainteresowanie Czechami wśród Polaków wzrosło, zwłaszcza za sprawą dwóch bardzo popularnych zbiorów reportaży Mariusza Szczygła wydanych przez wydawnictwo Czarne: Gottland i Zrób sobie raj.

W 2012 roku po raz pierwszy wykładowcy-poloniści Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej, Dorota Siwor i Jerzy Marek, zaprosili twórców, badaczy, dziennikarzy do rozmów o Czechach i Polakach. Całość została zaplanowana jako cykl rozmów, wykładów, spotkań i pokazów. Celem była próba odpowiedzi na pytania: na ile jesteśmy od siebie różni? Jak kształtowała się nasza historia, język, kultura? Czy odmienność musi oznaczać obcość? Tytuł cyklu został zaczerpnięty od jednego z najbardziej znanych czeskich pisarzy, Bohumila Hrabala i podkreśla przekonanie pomysłodawców o oksymoronicznym charakterze czeskiej kultury. Podczas spotkań rozważano też wzajemne związki Czechów i Polaków w najróżniejszych aspektach – od języka po kuchnię. Gośćmi cyklu byli Mariusz Surosz, Aleksander Kaczorowski, Antoni Kroh, Jerzy Kronhold, prof. Zofia Tarajło- Lipowska, dr hab. Jaroslav Lipovski, Robert Makłowicz, Franciszek Nastulczyk. Odbył się również specjalnie zaplanowany koncert Jaromira Nohavicy, czemu towarzyszyło wydanie jego tekstów w przekładzie Jerzego Marka.

Projekt ma charakter kulturalno-naukowy i edukacyjny, organizowany jest przez Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej. Celem projektu jest zaprezentowanie kultury i historii czeskiej, rozważanie związków w kulturze naszych krajów, zagadnienia stosunków polsko-czeskich w XX wieku.

Działania planowane są jako cykl spotkań, prezentacji, pokazów. Imprezy mają w większości charakter otwarty, przeznaczone są dla studentów Kolegium Nauczycielskiego oraz zainteresowanych mieszkańców Bielska i okolic ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży szkół licealnych stale współpracujących z wykładowcami i słuchaczami KN. Zapraszane są grupy studentów bohemistyki w kilku uniwersytetów w Polsce. Dzięki promocji imprezy już w 2012 roku odwiedzali nas zainteresowani z całego regionu. I edycja odbyła się w roku 2012, gośćmi byli między innymi: Mariusz Surosz, Aleksander Kaczorowski, Antoni Kroh, Jerzy Kronhold, prof. Zofia Tarajło-Lipowska, zorganizowaliśmy także koncert Jaromira Nohavicy; II edycja miała miejsce w 2013 roku; został zorganizowany dwudniowy „Przegląd filmów czeskich z historią w tle” (sześć tytułów, każdy film z prelekcją-komentarzem, prelegenci: dr hab. Alina Madej UŚ, Anita Piotrowska „Tygodnik Powszechny”, Mariusz Surosz – dziennikarz i historyk mieszkający w Pradze; Jacek Dziduszko – filmoznawca); spotkania z twórcami czeskim: reżyserem Petrem Zelenką oraz pisarzem Petrem Šabachem, z twórcami polskimi: Aleksandrem Kaczorowskim, Mariuszem Suroszem, Mariuszem Szczygłem. Zorganizowaliśmy konferencję naukową Echa, ślady, inspiracje. Literatura czeska – literatura polska; uczestnikami byli m.in. prof. Libor Pavera, prof. Libor Martinek, prof. Stanisław Gawliński, prof. Józef Zarek, dr hab. Leszek Engelking, dr Renata Putzlacher oraz goście z Uniwersytetu w Ostrawie. Jako imprezy towarzyszące cyklowi odbyły się: koncert Artura Andrusa oraz spektakl teatralny Love story na podstawie prozy Bohumila Hrabala w wykonaniu Teatru M.I.S.T. z Krakowa.
Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej 2014
Wszelskie prawa zastrzeżone