O literaturze, dziennikarstwie i współpracy

2016-11-04 23:10:55


„Czuli barbarzyńcy” to nie tylko spotkania z pisarzami. Chcąc poznawać lepiej naszych południowych sąsiadów od początku współpracujemy z różnymi instytucjami i organizacjami z Czech. Wielokrotnie naszym partnerem była Letnia Szkoła Dziennikarstwa im. Karla Havlíčka Borovskiego w Havlíčkovym Brodzie – tak jest i w tym roku. 28 października  gościliśmy Milana Pilařa  z Centrum Vysočina – głównego organizatora LŽŠ.  

 

Podczas spotkania z grupą młodzieży z III Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Bielsku-Białej Milan Pilař przedstawił działalność Letniej Szkoły Dziennikarstwa, zaprezentował zdjęcia i filmy z kolejnych edycji i omówił tematykę zajęć uczestników Szkoły. Jej istotą jest współpraca młodych ludzi z różnych krajów europejskich, przede wszystkim naszego regionu (Czechy, Słowacja, Węgry, Ukraina, Białoruś i Polska). Pracują oni w grupach odpowiadających poszczególnym dziedzinom medialnym (prasa, Internet, radio, telewizja itp.), pod kierunkiem doświadczonych i znanych dziennikarzy przygotowują wspólnie materiały, które są później emitowane, drukowane itp. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj: http://www.letnizurnalistickaskola.cz/letnia-dziennikarska-szkola/

 

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

 

Milan Pilař opowiedział też o współczesnych pisarkach czeskich, Radce Danemarkovej (na język polski przetłumaczono „Pieniądze od Hitlera”), Milenie Štráfeldovej („Guláš pro Masaryka”,  „Trestankyně”) i Kateřinie Tučkovej (w wersji polskiej „Boginie z Žítkovej”). Przedstawił ich twórczość, a tłumaczący spotkanie Szymon Brandys odczytał fragmenty książki Tučkovej. Tematyka podejmowana przez pisarki z jednej strony dotyka istotnych problemów z historii lub współczesności Czechosłowacji i Czech, z drugiej zaś ma także wymiar uniwersalny i jest interesująca także dla polskiego czytelnika.

Trzecia część spotkania była poświęcona propagandzie prorosyjskiej w Internecie i wzbudziła chyba największe zainteresowanie publiczności. Milan Pilař pokazał mechanizmy, które rządzą sterowanym przekazem, manipulacje możliwe dzięki zaawansowanym dziś technologiom – jak na przykład montowane i specjalnie preparowane zdjęcia czy filmy udostępniane w sieci jako dokumenty. Podkreślał, jak ważna jest zarówno w pracy dziennikarza, jak i dla przeciętnego odbiorcy informacji świadomość mechanizmów propagandowych i umiejętność sprawdzania odbieranych wiadomości.

Rozwijanie współpracy młodzieży dzięki spotkaniom takim jak podczas Letniej Szkoły Dziennikarstwa z całą pewnością służy lepszemu rozumieniu się nawzajem i weryfikowaniu stereotypów.  

Dorota Siwor