Co słychać między nami?

2016-11-16 08:23:00


O relacjach polsko czeskich można mówić na wiele sposobów. Spotkania w ramach naszego festiwalu to zazwyczaj rozmowy z pisarzami, twórcami, publicystami, jednak w tegorocznych planach mamy też konferencję naukową „Echa, ślady, inspiracje. Literatura czeska – literatura polska. Druga odsłona”.  Po raz pierwszy zorganizowaliśmy podobną sesję w 2013 roku. Jej owocem była publikacja zbiorowa zatytułowana Mosty i zasieki. Już wówczas spotkali się naukowcy z Polski i z Czech – właśnie takie, dwustronne spojrzenie bardzo nas interesuje, ponieważ zależy nam na wymianie poglądów między polonistami piszącymi o Czechach i bohemistami piszącymi o Polakach 

 Będziemy rozmawiać o nawiązaniach, analogiach i relacjach intertekstualnych w literaturze polskiej i czeskiej drugiej połowy XX i początku XXI wieku – wśród przywoływanych pisarzy będą między innymi Gustaw Herling-Grudziński, Teodor Parnicki, Tadeusz Nowak, Ota Pavel, Michal Viewegh. Pojawią się rozważania o trudnych czy wręcz ‘mrocznych’ aspektach naszego sąsiedztwa oraz – jak to bywa często podczas naszych spotkań – o problemach z historią. Tym razem chcemy też mówić o ludziach, którzy mieli wpływ na rozwój literackich kontaktów między naszymi krajami, takich jak Václav Burian. Powiemy o poetach mieszkających na pograniczu: Renacie Putzlacher i Jerzym Kronholdzie i o specyfice Śląska Cieszyńskiego. Tematów jest ciągle bardzo wiele, warto je podejmować, by lepiej może coś z naszej wspólnej rzeczywistości rozumieć, choć warto pamiętać, jak bardzo komplikuje się rzeczywistość, kiedy więcej się o niej wie. Wspomniał o tym Mariusz Surosz przywołując słowa Václava Buriana we wstępie do książki Ach, te Czeszki:

O różnicach między Polakami a Czechami łatwiej by mi było mówić właśnie dwadzieścia pięć lat temu. Bo jeśli się kogoś zna powierzchownie, można powiedzieć jednoznacznie, ze jest wielkoduszny albo skąpy, zamknięty albo otwarty. Ale o wiele trudniej mówić o ludziach bliskich, których zna się bardzo dobrze. Możesz powiedzieć, ze ich kochasz, ale powiedzieć, jacy oni są – to już wielki kłopot.

 

Konferencję organizujemy wspólnie z Wydziałem Humanistyczno-Społecznym ATH. Odbędzie się ona w 23 listopada 2016 r. w sali 131 w budynku  L (ul. Willowa 2, Bielsko-Biała). Szczegółowy program znajduje się tutaj.

Wystąpień prelegentów może przyjść posłuchać każdy – serdecznie zapraszamy!

Dorota Siwor