Polskie ślady w czeskiej piosence

2016-11-19 05:50:50


Teresa Drozda,  dziennikarka radiowa, specjalizuje się w tematyce jak najszerzej rozumianej piosenki poetyckiej. Współpracuje z radiową Trójką, gdzie między innymi współtworzy audycję Gitarą i piórem. Na antenie Polskiego Radia RDC prowadzi program Strefa Kultury i bardzo nas cieszy, że ukazały się tam niezwykle interesujące wywiady z naszymi stałymi gośćmi, Aleksandrem Kaczorowskim i Mariuszem Suroszem.  

Inna audycja Teresy Drozdy to Strefa Piosenki, program o polskiej piosence poetyckiej, autorskiej i aktorskiej. Jednym z – nie sądzę, żeby można było powiedzieć „ubocznych” – efektów tych zainteresowań jest zredagowanie Dzieł (niemal) wszystkich Jeremiego Przybory (Wydawnictwo Znak, Kraków 2015-2016).

Teresa Drozda przez wiele lat prowadziła w Polskim Radio RDC audycję Czeski kousek, poświęconą czeskiej piosence poetyckiej. Jest największą chyba w Polsce znawczynią tego tematu i z tego przede wszystkim powodu będzie naszym gościem. Na co dzień dzieli się swą wiedzą w Czeskim Centrum w Warszawie, gdzie prowadzi wykłady poświęcone temu tematowi, tym razem będziemy mieli możliwość posłuchać jej w Bielsku-Białej.

Wisława Szymborska napisała kiedyś, komentując twórczość Jeremiego Przybory (Laurka dla Przybory), że prawdziwa poezja mieszka czasem nie pomiędzy okładkami tomików, ale tam, gdzie się jej mniej spodziewamy – w piosence właśnie czy w kabarecie. Tegoroczna Nagroda Nobla dla Boba Dylana potwierdza to spostrzeżenie, a wybitnych poetów, którzy występują bądź występowali na estradzie, można by długo wymieniać. Wspomnijmy jeszcze tylko Toma Waitsa, Leonarda Cohena, Paolo Conte, Jaromíra Nohavicę, Wojciecha Młynarskiego, George`a Brassensa czy wreszcie – choć to nieco inny przypadek – Marcina Świetlickiego, a uzmysłowimy sobie skalę zjawiska. Rozmowa o piosence jest więc także rozmową o literaturze.

Teresa Drozda opowie nam o polskich śladach w czeskiej piosence. Karel Kryl czy Jaromír Nohavica, którego twórczość interesuje zresztą redaktorkę szczególnie (pisze o nim książkę), to chyba najbardziej znane przykłady, ale zobaczymy, że tych związków istnieje o wiele więcej. Czy ktoś z nas wie na przykład, że przebój „Czerwonych Gitar” Ciągle pada ma swoją czeską wersję? Albo Karuzela z madonnami Ewy Demarczyk? Teresa Drozda wie.

Jerzy Marek

Spotkanie odbędzie się w czwartek 24 listopada o godz. 17.00 w Klubokawiarni Aquarium w Bielsku-Białej przy ul. 3 Maja 11.

 

Posłuchaj wywiadów Teresy Drozdy z naszymi gośćmi: