Czuli barbarzyńcy Kolegium Nauczycielskie
O cyklu Wydarzenia Galeria zdjęć Program Goście Piszą o nas Nasi partnerzy Kolegium Nauczycielskie Kontakt


Goście

Aleksander Kaczorowski - eseista i tłumacz literatury czeskiej, autorem biografii Bohumila Hrabala Gra w życie (2004) i zbioru esejów Praski elementarz (2001). Dziennikarz polskiej edycji Newsweeka, były zastępca redaktora naczelnego tego pisma.

Antoni Kroh - pisarz, etnograf, historyk kultury, tłumacz, leksykograf, miłośnik Tatr i góralszczyzny. Współpracownik kwartalnika Instytutu Sztuki PAN "Polska Sztuka Ludowa - Konteksty", autor licznych książek i publikacji, m.in. "Sklepu potrzeb kulturalnych", "Tatr i Podhala", "O Szwejku i o nas" i "Starorzeczy" (Wydawnictwo Iskry 2010), kurator, wspólnie z Barbarą Magierową, kilku dużych wystaw, m.in. "Łemkowie" i "Spisz".

Jerzy Kronhold - polski poeta, reżyser teatralny i działacz kultury, w latach 1991-1995 i 2007-2011 konsul generalny RP w Ostrawie.
Związany z poetyckim ruchem Nowej Fali w Krakowie, a w okresie 1968-1975 członek grupy poetyckiej "Teraz". Pracował w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
W środowisku pisarskim uważany za współtwórcę tzw. Nowej Fali. Był pierwszym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Na Granicy" w Cieszynie (dzisiaj festiwal "Bez Granic"). W Cieszynie prowadził antykwariat, w Bielsku-Białej pracował w wydziale kultury. Był też radnym Cieszyna i radnym pierwszej kadencji rady powiatu cieszyńskiego
W 1989 członek-założyciel Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. Na początku lat 90. i w latach 2007-2011 konsul generalny RP w Ostrawie.
Jest autorem kilku tomików poetyckich. Opublikował m.in. tomy wierszy: Samopalenie (1972), Baranek lawiny (1980),Oda do ognia (1982), Niż (1990) Wiek brązu (2000).
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (2005).

Jaroslav Lipowski - dr hab., językoznawca, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego oraz docent na Uniwersytecie w Hradcu Kralove. Mąż profesor Zofii Tarajło-Lipowskiej. Jego zainteresowania naukowe są szerokie, od dialektologii przez onomastykę, pragmalingwistykę po fonetykę, fonologię i morfologię języków zachodniosłowiańskich z punktu widzenia synchronicznego, jak również diachronicznego.
Publikacje:
 • Roz widzieli straśne łognie ku Ciantoryi. Gawędy ludowe z Nawsia koło Jabłonkowa na Śląsku Cieszyńskim. Wrocław 1992 Nazwiska Jabłonkowa i okolic u schyłku XVII wieku, Wrocław 2002
 • Konvergence a divergence čestiny a slovenstiny v československem statě, Wrocław 2005
 • Ewolucja nazwisk w południowej części Śląska Cieszyńskiego. Analiza słowotwórczo-statystyczna i graficzna, Wrocław 2008
 • Operativna fonetika slovenčiny, čestiny a poľstiny, Wrocław 2011


 • Robert Makłowicz - polski dziennikarz, pisarz, publicysta, krytyk kulinarny, podróżnik. W latach 1982-1989 studiował prawo, a następnie historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1993-2004 był publicystą Gazety Wyborczej. Współpracował też z tygodnikami Wprost (2002-2005), Newsweek Polska (od 2005) i Przekrój. Swoje felietony i książki pisze zazwyczaj wspólnie z Piotrem Bikontem. W latach 1998-2008 był gospodarzem popularnego niedzielnego cyklu reportaży "Podróże kulinarne Roberta Makłowicza". Od 2008 prowadzi w TVP 2 program telewizyjny Makłowicz w podróży.
  Książki:
 • C.K. Kuchnia (1995)
 • Listy pieczętowane sosem, czyli gdzie karmią najlepiej w Polsce (2001) (współautor z Piotrem Bikontem)
 • Zjeść Kraków. Przewodnik subiektywny (2001) (współautor ze Stanisławem Mancewiczem)
 • Dialogi języka z podniebieniem (2003) (współautor z Piotrem Bikontem)
 • Podróże kulinarne Roberta Makłowicza. Smak Węgier (2006)
 • Stół z niepowyłamywanymi nogami (2007) (współautor z Piotrem Bikontem)
 • Fuzja Smaków. Podróże kulinarne Roberta Makłowicza (2007)
 • Cafe Museum (2010)


 • Franciszek Nastulczyk - Poeta, tłumacz poezji czeskiej i słowackiej. Członek zespołu redakcyjnego kwartalnika literacko-artystycznego "Pobocza". Absolwent UJ w Krakowie. mieszka w Bielsku-Białej, pracuje jako nauczyciel.
  Wydał zbiory poezji:
 • Tam za pozornie przezroczystym powietrzem (Czeski Cieszyn 1993 r.)
 • Czas i obecność (Czeski Cieszyn 1994 r.)
 • Ćmy i inne wiersze (Bielsko-Biała 1997 r.)
 • Jesień stulecia (Bielsko-Biała 2000 r.)
 • Przewodnik ślepego psa (Bielsko-Biała 2003 r.)
 • Przypadkowa wieczność (Bielsko-Biała 2006 r.)

 • Jaromir Nohavica - czeski pieśniarz, kompozytor i poeta. Początkowo pisał teksty dla innych wykonawców, pracował m.in. w bibliotece w Czeskim Cieszynie. Zasłynął w tamtych czasach głównie piosenką Lasko, vonis destěm (Miłości, pachniesz deszczem) dla Marii Rottrovej. Dopiero od 1982 roku, namówiony przez przyjaciół, zaczął sam wykonywać swoje utwory. Od tej pory stał się popularnym wykonawcą, a od lat 90. jest stale w czołówce najpopularniejszych czeskich pieśniarzy. Poza Czechami sporą popularnością cieszy się również w Polsce, gdzie także koncertuje od 1997 roku. Twórczość Nohavicy, mieszkającego na pograniczu kultur na Śląsku Cieszyńskim, przesiąknięta jest również polskimi akcentami, a artysta swobodnie mówi po polsku (prowadzi konferansjerkę swoich koncertów po polsku, choć twierdzi, że nigdy się nie uczył tego języka). W 2009 roku ukazał się dwupłytowy album "Świat według Nohavicy", z piosenkami Nohavicy w polskim tłumaczeniu i wykonaniu polskich artystów. Napisał ponad 400 piosenek. Gra na gitarze i akordeonie (heligonce) lub występuje z zespołem. Pisze własne teksty, ale także tłumaczy utwory innych wykonawców (Okudżawa, Wysocki, Cohen, Vian i inni), śpiewa też utwory Karela Kryla. Jego płyty, należące do gatunku poezji śpiewanej, należały do najlepiej sprzedających się płyt w Czechach. Płyta "Divne stoleti" z 1996 uzyskała status platynowej płyty oraz tytuł Płyty roku 1996 w czeskiej ankiecie muzycznej Gramy. W 2002 roku wystąpił w roli głównej w filmie Petra Zelenki "Rok diabła".

  Mariusz Surosz - polski dziennikarz i eseista. Ukończył studia historyczne i filozoficzne. Mieszkał w Krakowie, w 2011 roku przeprowadził sie do Pragi. Pracował w kilku wydawnictwach, był też rzecznikiem prasowym MKS Cracovia. Swoje teksty ogłaszał m.in. w "Dzienniku Polskim, "Gazecie Wyborczej", "Newsweeku Polska", "Polityce" i "Tygodniku Powszechnym". Debiutem książkowym Surosza jest zbiór esejów Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów (Warszawa 2010, W.A.B., ISBN 978-83-7414-822-1). Eseje poświęcone są ważnym postaciom historii, nauki i kultury czeskiej (przede wszystkim) i słowackiej XX w., m.in. Vlaście Chramostovej, Klementowi Gottwaldowi, Miladzie Horakovej, Milenie Jesenskiej, Frantiskowi Krieglowi, Janowi Masarykowi, Janowi Patočce, Jaroslavowi Seifertowi, Milanowi Rastislavowi Stefanikowi. W 2011 książka ukazała się w przekładzie czeskim: Pepici. Dramaticke stoleti Čechů, Praha, Plus.

  prof. Zofia Tarajło-Lipowska (Uniwersytet Wrocławski) Zainteresowania naukowe: Syntetyczne spojrzenie na czeską literaturę ze szczególnym uwzględnieniem "czeskiego odrodzenia narodowego" (XIX wiek) oraz jego reminiscencji w literaturze dwudziestowiecznej. Literatura niemiecka na ziemiach czeskich, jej powiązania i analogie tematyczne z czeską literaturą. Czeski postsurrealizm, poezja nonsensu, poezja in situ (naiwna, prymitywna - jako obiekt i tworzywo), komizm słowny i sytuacyjny (recesja).
  Spis publikacji:
  Monografie:
 • Znaki niefonogramiczne we współczesnym piśmie polskim, Wrocław 1988, ss. 77.
 • Męczennik czeskiej prawdy Karel Havliček Borovsky, Wrocław 2000, ss. 151.
 • Historia literatury czeskiej, Wrocław: Ossolineum, 528 s.
 • Podręczniki:
 • Kultura języka dla studentów uczelni technicznej, Wrocław 1981, ss. 186. Współautorzy: I. Bogaczowa, T. Frankiewicz, F. Nieckula, H. Ostańkowicz-Bazanowa, W. Piątkowska, S. Rospond, W. Troszczyńska, A. Zamojska.
 • Mówię po polsku. Učebnice polstiny pro Čechy, Warszawa 1994, ss. 277.
 • Kapoan, czyli język na opak. O czeskim dla Polaków, być może mało zaawansowanych, ale mocno zainteresowanych, Wrocław 2000, ss. 142. • Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej 2012, wszelkie prawa zastrzeżone